Kategorie:

Co warto wiedzieć o kolagenie?

Kolagen jest substancją, która naturalnie występuje w organizmie ludzkim. To budulec wielu narządów organizmu. Faktem jest, że z wiekiem zdolność do produkcji kolagenu spada, przez co powstają zmarszczki, kłopoty z krążeniem i stawami. Warto dowiedzieć się, jakie funkcje pełni ta substancja w organizmie. Czym cechuje się kolagen? O czym trzeba wiedzieć? Jakie działanie wykazuje kolagen?

Czym jest kolagen?

To białko produkowane przez organizm, które jest jednym z głównych składników tkanki łącznej. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie https://podrecznikzdrowia.pl/zdrowie/bialko-mlodosci-czyli-o-kolagenie/sabe_enqp. Warto podkreślić, ze kolagen jest spoiwem łączącym komórki. Jest to budulec ścięgien, zębów, skóry, chrząstek, rogówek oka i naczyń krwionośnych. Nie bez powodu substancja jest nazywana białkiem młodości. Kolagen pozwala z pewnością na:

  • odpowiednie funkcjonowanie stawów
  • utrzymanie elastyczności i gładkości skóry,
  • zachowanie elastyczności naczyń krwionośnych, dzięki czemu dochodzi do usprawnienia krążenia krwi,
  • szybkie gojenie się ran i zrastanie złamanych kości. 

Nie zapominajmy o tym, że białko chroni narządy wewnętrzne – żołądek, nerki i wątrobę, tworząc dookoła nich warstwę zabezpieczającą. Specjaliści wskazują, że kolagen pełni ważne funkcje w układzie immunologicznym. Wspiera organizm przed toksynami, komórkami rakowymi i drobnoustrojami. 

Białko młodości

Z biegiem czasu obniża się zdolność organizmu ludzkiego do produkcji kolagenu. Jest to proces naturalny, jednak jego nasilenie dotyczy głównie stresu, toksyn, zanieczyszczenia powietrza i promieniowania słonecznego. Jakie są objawy ubytku tego białka? Na twarzy i szyi pojawiają się oznaki starzenia. Dochodzi także do łamliwości i osłabienia włosów. Niekiedy męczą nam bóle stawów i problemy z krążeniem. 

Kolagen z pewnością wpływa na kondycję stawów, funkcjonowanie układu trawiennego i krwionośnego, czy też przebieg procesów metabolicznych. Pomaga rozluźniać naczynia krwionośne, kontrolować ciśnienie krwi o rozszerzać tętnice. Co ciekawe, białko młodości umożliwia przemianę glukozy w energię. Ma za zadanie pobudzać procesy metaboliczne, dzięki czemu sprzyja utracie nadmiernych kilogramów. Ogromnym atutem jest nawilżenie stawów. W efekcie można opóźnić ich proces degeneracji i zniwelować ryzyko powstawania obrzęków. Coraz więcej osób sięga po suplementy i produkty z kolagenem. To białko młodości, które warto dostarczać do swojego organizmu, zwłaszcza gdy nie jesteśmy już młodzi i pełni energii.