Przekaż 1% Fundacji im. Hanki Bożyk

Nr KRS: 0000362270

Nr konta:

20 1240 2135 1111 0010 3448 4680

StartNagrody FundacjiNagrody Fundacji im. Hanki Bożyk 2016

Nagrody Fundacji im. Hanki Bożyk 2016

Dominika Piskorska

Dochodzi trzecia rano. Głęboki sen dziewczyny przerywa gryzący dym. Obudzona, widzi palący się dom, w którym przebywa. Bez chwili wahania najpierw budzi i wyprowadza babcię, po czym wraca , budzi rodzinę sąsiadów z dziećmi i pomaga im opuścić dom. Zdołali wyjść wszyscy. Parę osób miało poparzone drogi oddechowe, wśród nich Dominika. Trzeba ich było hospitalizować. Na szczęście oparzenia nie były zbyt groźne, po paru dniach wrócili więc do domu.

 

Marek Dziakowicz

Nagrodę otrzymał za uratowanie topielca w Bałtyku, choć kosztowało go to utratę życia. Spacerując plażą wraz z żoną i córeczką Marek Dziakowicz, dzielnicowy komisariatu Policji w Wałbrzychu, bez chwili wahania wskoczył do morza by ratować tonącego mężczyznę, wołającego o pomoc. Dzieliło ich około 30 m. Dziakowicz dopłynął szybko, z trudem jednak odnalazł znajdującego się już pod wodą topielca i zaczął holować go do brzegu. Nie było to łatwe. Gdy podpłynęli dwaj mężczyźni, by pomóc Dziakowiczowi, ten stanął, by chwilę odpocząć. Niestety wysoka fala nagle porwała go pod wodę, w rezultacie czego utonął. Osierocił dwoje małych dzieci.

 

Piotr Gawroński

Trzeci laureat nagrody, strażak Ochotniczej Straży Pożarnej, często uczestniczył w gaszeniu pożarów. Gdy więc w miejscowości, w której mieszka zaczęła płonąć stodoła, pobiegł szybko do pożaru. Na miejscu do jego uszu dotarła wiadomość, że stodoła została podpalona, i że wkrótce zacznie płonąć sąsiadujący z pożarem budynek mieszkalny, bo ulatnia się z niego gaz, a w środku słychać groźby mężczyzny, mające zniechęcić każdego kto chciałby dom uratować. Piotr Gawroński nie przejął się groźbami, wybił okno i skoczył do środka. Tam ledwie uszedł z życiem, nad jego głową błysnęła bowiem siekiera, którą zamachnął się mężczyzna będący w środku. Piotr Gawroński szybko poradził sobie jednak z atakującym, wyrwał mu siekierę, wyprowadził na zewnątrz i oddał w ręce policji, która została w międzyczasie wezwana. Zakręcono butlę z gazem, by nie eksplodowała.

 

Zbiorowe wyróżnienie dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej

(od lewej: Paweł Bożyk - założyciel Fundacji oraz Paweł Frontczak starszy brygadier rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP)

Zbiorowe wyróżnienie dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej honoruje ich za poświęcenie i zasługi dla ludności świadczone przez nich w godzinach pozasłużbowych. Ratują oni życie w każdej sytuacji, o ile zajdzie tylko taka potrzeba. W roku 2015 odnotowano kilkanaście takich przypadków zasługujących na miano bohaterskich.

Goście na stronie

1263271
dziś
wczoraj
ogółem
210
190
1263271

Internauci o pogotowiu

Facebook

Kalendarium


Dzisiaj jest: Niedziela
24 Stycznia 2021
Imieniny obchodzą
Chwalibóg, Felicja, Mirogniew, Rafał,
Rafaela, Tymoteusz

Do końca roku zostało 342 dni.
Zodiak: Wodnik

Kompozycje Piotra Figla

Podziękowania dla Piotra Figla za udostępnienie
swoich kompozycji.