Przekaż 1% Fundacji im. Hanki Bożyk

Nr KRS: 0000362270

Nr konta:

20 1240 2135 1111 0010 3448 4680

StartNagrody Fundacji im. Hanki Bożyk 2017

Aktualności

Nagrody Fundacji im. Hanki Bożyk 2017

09 lutego 2018 roku
Fundacja wręczyła nagrody bohaterom 2017 roku, którzy w roku 2017 uratowali ludzkie życie.


Byli to Robert Roda i Kamil Sylka z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie, którzy wezwanie na pomoc dostali przez radiotelefon. W lesie nad jeziorem Mausz szalał sierpniowy huragan, drzewa łamały się jak zapałki. Najpierw chcieli wjechać do lasu ciężkim samochodem, a gdy okazało się to niemożliwe, wzięli piłę spalinową i zaczęli przedzierać się przez powalone drzewa. Po kilku godzinach dotarli do zniszczonego przez wichurę domku, gdzie znaleźli starszego mężczyznę z rozbitą głową i 14-latkę z otwartymi złamaniami obu nóg. Strażacy udzielili im pierwszej pomocy, zdali sobie jednak sprawę, że w środku burzy nie dadzą rady zanieść poszkodowanych do oddalonego o 3 km samochodu. Wezwali więc przez radio łódź motorową, która jeziorem przetransportowała rannych do Sulęczyna. Stamtąd karetka pogotowia ratunkowego zabrała ich do szpitala.


Sierżant sztabowy Artur Nicpoń mieszka w słynnym pilskim wieżowcu z neonem „Piła wita”. 23 czerwca ub. roku nie miał służby. Gdy przed południem wychodził z mieszkania, usłyszał cichy głos wzywający pomocy. Ruszył korytarzem, by sprawdzić, skąd dochodziło wołanie. W końcu stanął przed drzwiami na I piętrze, zadzwonił, ale nikt nie otwierał. Drzwi były zamknięte. Wrócił więc do swojego mieszkania na III piętrze, a następnie przechodząc od balkonu do balkonu, dotarł do mieszkania sąsiadki i wszedł do  niego przez otwarte okno. Starsza kobieta leżała na podłodze, nie miała siły wstać. Okazało się, że zakrztusiła się jedzeniem i zasłabła. Policjant otworzył szeroko okna, by mogła się dotlenić, i wezwał karetkę. Artur Nicpoń służy w policji od siedmiu lat, obecnie w wydziale dochodzeniowo-śledczym jako technik kryminalistyki. Nie mógł niestety przyjechać na uroczystość, nagrodę w jego imieniu odebrał kolega – policjant, który specjalnie oddelegowany został na pół dnia z Poznania do Warszawy.


Nagrodę Fundacji im. Hanki Bożyk za uratowanie ludzkiego życia otrzymał ponadto st. kpt. Paweł Kasperek z Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, który 24 maja zeszłego roku, jako jeden z pierwszych wszedł do zawalonej trzypiętrowej kamienicy przy ul. Lubartowskiej 45 w Lublinie. Odnalazł tam mężczyznę przygniecionego elementami konstrukcyjnymi budynku i przysypanego gruzem. Strażak zaczął ostrożnie usuwać gruz z mężczyzny, podawał mu tlen i podtrzymywał na duchu. Nie zważając na to, że dookoła wciąż spadał gruz, pozostał przy rannym aż do momentu, gdy poszkodowanego ewakuowano z miejsca katastrofy.


Honorową nagrodę otrzymało w tym roku Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Warszawy. Odebrali ją: dyrektor naczelny Dariusz Piotrowski, specjalista transfuzjologii klinicznej i zastępca dyrektora Mirosław Malewski. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że codziennie odbywają się tysiące operacji, podczas których potrzebna jest krew. A to jedyny lek, którego nie można kupić. Dlatego tak ważne jest honorowe krwiodawstwo. Okazuje się, że w Polsce 77% krwiodawców to mężczyźni, co dyr. Piotrowski wyjaśnił tym, że wielu z nich to ludzie w mundurach: strażacy, żołnierze, policjanci, funkcjonariusze różnych służb.


Laureaci VIII edycji nagrody im. Hanki Bożyk: „Pogotowie Ratunkowe, dlaczego nie zdążyło?”

Goście na stronie

1263778
dziś
wczoraj
ogółem
140
322
1263778

Internauci o pogotowiu

Facebook

Kalendarium


Dzisiaj jest: Wtorek
26 Stycznia 2021
Dzień Transplantologii
Imieniny obchodzą
Paula, Paulina, Polikarp, Skarbimir,
Wanda

Do końca roku zostało 340 dni.
Zodiak: Wodnik

Kompozycje Piotra Figla

Podziękowania dla Piotra Figla za udostępnienie
swoich kompozycji.