Przekaż 1% Fundacji im. Hanki Bożyk

Nr KRS: 0000362270

Nr konta:

20 1240 2135 1111 0010 3448 4680

StartNagrody Fundacji im. Hanki Bożyk 2016

Aktualności

Nagrody Fundacji im. Hanki Bożyk 2016

09 lutego 2017 roku
Fundacja nagrodziła bohaterów,
którzy w roku 2016 uratowali ludzkie życie.
Jedna osoba otrzymała wyróżnienie.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.Osoby na tym zdjęciu (od lewej): 1. Piotr Rybak; 2. Aspirant Szymon Bochm; 3. Młodszy kapitan Państwowej Straży Pożarnej Mateusz Waszczyk; 4. Mec. Aneta Sieradzka; 5. Aspirant policji Ireneusz Turek.


1. Piotr Rybak – strażak z Pionek1. Nagrodzony: Piotr Rybak, elektromonter, pracownik fizyczny w firmie „Elektrobudowa” w Kozienicach; kierowca. Uratował pracownika „Elektrobudowy” porażonego prądem.

2. Czas zdarzenia: 22 kwietnia 2016r.

3. Za co nagroda:

 • - po pierwsze –  Piotr Rybak do ratowania przystąpił niezwykle metodycznie; zachował się tak, jak zawodowy ratownik;
  • - polecił elektrykowi wyłączyć prąd na budowie;
  • - przeniósł z kolegami porażonego prądem w bezpieczne miejsce;
  • - sprawdził czy porażony dawał oznaki życia;
  • - przystąpił do reanimacji, na przemian masując serce i stosując sztuczne oddychanie. Reanimacja trwała około kwadransa, aż do przywrócenia czynności życiowych.
 • - po drugie – Piotr Rybak wykazał stoicki spokój pomimo dramatycznie nerwowej sytuacji. Przede wszystkim poprosił o pomoc mężczyzn, którzy znajdowali się obok porażonego; oni pomogli mu przenieść i ułożyć porażonego;
 • - po trzecie – kazał natychmiast zawiadomić pogotowie ratunkowe, niestety z tym były największe problemy, chociaż stacja prywatnego pogotowia znajduje się w sąsiedztwie „Elektrobudowy” w Kozienicach. Także na terenie elektrowni jest stale dyżurująca karetka pogotowia ratunkowego. Jej dojazd nie zajął by więcej czasu niż minutę. Niestety, obie te karetki nie mogły być szybko wykorzystane ze względu na obowiązujące procedury. Na karetkę Lux-Med-u trzeba było czekać ponad 15 minut,  a na własną karetkę (z „Elektrobudowy”) dodatkowo jeszcze 10 minut.

Sięgnięto więc po karetkę pogotowia ratunkowego z Pionek (40 km od miejsca wypadku, która przyjechała po godzinie, w chwili gdy porażony prądem odzyskiwał funkcje życiowe.

Przez całą tą godzinę Piotr Rybak ratował porażonego prądem kolegę wiedząc,  że ratuje mu życie. Potwierdził to lekarz, który przyjechał w karetce z Pionek,  a przecież w obu karetkach, które dotarły do miejsca wypadku, choć z dużym opóźnieniem, znajdowali się zawodowi ratownicy. Ofiara wypadku nadal jest elektrykiem choć porażenie prądem wymaga stale różnego typu zabiegów.

Piotr Rybak jest jednocześnie członkiem OSP w Pionkach, powiat radomski. Ma 24 lata.


2. Szymon Bochm - Kępno1. Nagrodzony: aspirant Szymon Bochm, Państwowa Straż Pożarna.

2. Miejsce zdarzenia: zalew w Kobylej Górze, powiat Kępno, woj. wielkopolskie.

3. Czas zdarzenia: sobota, 06 sierpnia 2016r.

4. Okoliczności zdarzenia:

Wakacje, ciepła słoneczna pogoda, godziny południowe.  Nad zalewem odpoczywa wiele ludzi w różnym wieku, w wodzie wiele kąpiących się. Część zalewu jest strzeżona przez ratowników, obrzeże zalewu nie jest pilnowane, kąpiący się robią to na własną odpowiedzialność.

Szymon Bochm przyjechał nad zalew sam, położył się na kocu, na obrzeżu części strzeżonej. Nagle usłyszał z oddali wołanie mężczyzny: tonie, tonie. Wstał  i szybko pobiegł   w kierunku wołającego, który wskazywał ręką na tonącą dziewczynę w części niestrzeżonej zalewu. Znajdowała się ona w odległości około 20m od brzegu, gdzie jak się okazało głębokość wody wynosi kilka metrów, bo płytkie, płaskie dno, nagle ustępuje uskokowi.
Kobieta wraz z wołającym o pomoc mężczyzną postanowili wejść do wody poza granicami pilnowanego przez ratowników kąpieliska, bo było tam mniej ludzi. Oboje mieli po 30-35 lat, niestety nadal byli lekkomyślni, przy czym mężczyzna był ostrożniejszy, nie wypływał poza głęboką wodę.
Jak zwykle, pomimo tłumu ludzi odpoczywających nad wodą, nikt nie kwapił się by udzielić pomocy tonącej.

5. Przebieg ratowania:

Szymon Bochm nie pierwszy raz wyróżnia się odwagą, tym razem nie bacząc na to, że tonąca weszła do zalewu w części objętej zakazem kąpieli, bez namysłu wskoczył do wody  i popłynął w kierunku tonącej, która w międzyczasie znalazła się całkowicie pod wodą. Ratujący musiał więc raz i drugi zanurkować, by kobietę odnaleźć. Woda w zalewie była bowiem mętna (pomimo słonecznego dnia).  W końcu udało mu się jednak cel osiągnąć i wypłynąć   z nieprzytomną na powierzchnię.     
Po przyholowaniu do brzegu przy pomocy innych wypoczywających udzielił jej niezbędnej pomocy (resuscytacji). Zaczęła oddychać i odzyskiwać stopniowo przytomność.

6. Wnioski:

Nagroda dla Szymona Bochma jest całkowicie uzasadniona nie tylko za uratowanie życia młodej kobiecie, lecz także za dobry przykład dla młodych ludzi, którzy niechętnie angażują się  w tego typu akcje, uważając, że korzyści z uratowania cudzego życia są niewielkie w porównaniu z narażeniem na utratę naszego zdrowia i życia. Nagroda Fundacji jest próbą dania odpowiedzi  w obliczu takiego dylematu; utrata życia jest stratą niepowetowaną nawet w przypadku, gdy dotyczy osoby nieznanej.
                                 

3. Mateusz Waszczyk – Drawsk Pomorski1. Nagrodzony: Mateusz Waszczyk – Nowy Worów, pow. Drawsko Pomorskie. Podwójny strażak: młodszy kapitan w Państwowej Straży Pożarnej (PSP)  w Drawsku Pomorskim, a jednocześnie prezes Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) w Nowym Worowie, a więc w miejscowości, w której mieszka.


2. Czas zdarzenia: 22 stycznia 2016r. w mroźny dzień (minus 10°C). Mateusz Waszczyk miał dzień wolny. Nie było go więc ani w Drawsku Pomorskim (w PSP) ani w Nowym Worowie (w OSP). Jadąc samochodem otrzymał wiadomość, że w jeziorze drawskim, daleko od brzegu, toną dwaj wędkarze. Załamał się bowiem lód, w którym wyrąbali przerębel.  Mateusz Waszczyk zmienił więc natychmiast plany i pojechał nad jezioro. Gdy dotarł, jeden z wędkarzy wydostał się już z wody, drugi wciąż w niej tkwił zanurzony po brodę. Do brzegu było około 40 metrów. Linka, którą przywiózł M.Waszczyk była więc zdecydowanie za krótka. Wyciął w związku z tym kawałek gałęzi, przywiązał do niej linkę, położył się na lodzie i usiłował doczołgać się do znajdującego się w wodzie wędkarza. Próbował asekurować go drugi wędkarz, który wyczołgał się z wody i kilku mieszkańców okolicznego osiedla, którzy, gdy dowiedzieli się o wypadku podążyli z pomocą. Niestety blisko przerębla, w którym znajdował się wędkarz lód pękał, grożąc utonięciem M.Waszczyka usiłującego wyciągnąć topielca. W pewnym momencie lód się załamał i ratownik znalazł się w wodzie, która w tym miejscu jest bardzo głęboka (25-30m). Na szczęście nadjechał wóz Państwowej Straży Pożarnej  z Drawska Pomorskiego z grupą strażaków, linami i sprzętem. Wspólnymi siłami udało się wyciągnąć wędkarza i jego ratownika. Mateusz Waszczyk będąc w wodzie, kilkakrotnie usiłował wyciągnąć wędkarza na lód. Ze względu na słuszną wagę wędkarza (ok.120kg) było to jednak bardzo trudne. Lód załamywał się i wędkarz ponownie wpadał do wody. Obaj wymagali natychmiastowej pomocy lekarskiej, zwłaszcza wędkarz, który był  w wodzie o wiele dłużej od strażaka. Po wyciągnięciu z wody obu przetransportowano błyskawicznie do szpitala. Mateusz Waszczyk po kroplówce spędził w szpitalu dobę, z wędkarzem była trudniejsza sytuacja, olbrzymie wychłodzenie organizmu (do 29°C) wymagało dłuższej hospitalizacji.

3. Dlaczego nagroda: Przebieg ratowania wędkarza wykazał olbrzymią determinację ratującego, gdyby nie ona, wędkarz z pewnością zamarzłby w wodzie i opadł na dno jeziora. W ten sposób uratowane zostało jego życie.


4. Aneta Sieradzka – KrakówNagroda za wiedzę, pasję, troskę i działania na rzecz przestrzegania praw pacjenta i ich rodzin skazanych na  transplantację organów i narządów. Odkrywa w zrozumiały sposób tajemnice transplantacji w Polsce i na świecie. To dzięki Niej o polskiej transplantologii mówi się zdecydowanie więcej. Bo potrzebuje ona wciąż nowych sprzymierzeńców.


Ambasador polskiej transplantologii. Profesjonalistka w zawodzie prawnika. Szanowana w środowisku medycznym. Laureatka I wyróżnienia Prawnik Pro Bono 2015 w konkursie Dziennika Rzeczpospolita. W 2016 r. Dziennik Gazeta Prawna zaliczył ją do 30 najbardziej obiecujących prawników młodego pokolenia. Autorka blisko 40 publikacji naukowych z zakresu prawa medycznego i ochrony zdrowia oraz prawa konstytucyjnego.


5. Ireneusz Turek – Poznań1. Nagrodzony: aspirant Ireneusz Turek.
2. Miejsce zdarzenia: Rogoźno, 40 km od Poznania; I.Turek mieszka na stałe w tym mieście, dojeżdżając do pracy w Komendzie Ruchu Drogowego w Poznaniu.
3. Czas i przebieg zdarzenia: czwartek, 30 czerwca 2016r. o godz. 17:00.                                   
Ireneusz Turek, ubrany po cywilnemu,  odwiedza kolegę, który ma mieszkanie niedaleko parku. Obaj od czasu do czasu spotykają się w parku, spacerując alejkami.

Nagle I.Turek zauważa, że na ławce, na której siedzi dwóch mężczyzn i kobieta, dochodzi do szamotaniny,  jeden z mężczyzn polewa kobietę jakimś płynem, a następnie płyn zapala.
Ogień w mgnieniu oka obejmuje całą powierzchnię ofiary. Kobieta głośno krzyczy zasłaniając twarz rękami.
Policjant błyskawicznie podbiega do ławki, prosi o pomoc swego kolegę  i obaj przenoszą ofiarę pod znajdujący się niedaleko hydrant, gdzie polewają ją wodą.  A gdy to nie pomaga, przy pomocy marynarek gaszą ogień.
Zawiadomiona w międzyczasie karetka pogotowia zabiera ofiarę pożaru i przewozi ją do szpitala. Kobieta wciąż żyje, ale po miesiącu umiera ze względu na rozległe oparzenia na całym ciele, zwłaszcza na twarzy.
W końcowej fazie akcji ratowniczej aspirant Ireneusz Turek zauważył stojącego na skraju parku sprawcę (przyglądającemu się konsekwencjom swego czynu), dobiegł  do niego i zatrzymał, oddając w ręce policjantów, którzy w międzyczasie pojawili się  w parku.
Nagroda dla Ireneusza Turka przyznana została przez Kapitułę Fundacji, za szybką interwencję i podjęcie akcji ugaszenia palącego się ciała, wezwanie pogotowia i ujęcie sprawcy podpalenia kobiety.

Goście na stronie

1270310
dziś
wczoraj
ogółem
246
194
1270310

Internauci o pogotowiu

Facebook

Kalendarium


Dzisiaj jest: Środa
3 Marca 2021
Imieniny obchodzą
Asteriusz, Hieronim, Kunegunda, Lucjola,
Maryna, Wierzchosława

Do końca roku zostało 304 dni.
Zodiak: Ryba

Kompozycje Piotra Figla

Podziękowania dla Piotra Figla za udostępnienie
swoich kompozycji.