Przekaż 1% Fundacji im. Hanki Bożyk

Nr KRS: 0000362270

Nr konta:

20 1240 2135 1111 0010 3448 4680

StartFundacja im. Hanki Bożyk uhonorowała Nieobojętnych

Aktualności

Fundacja im. Hanki Bożyk uhonorowała Nieobojętnych

Była sobota, 28 sierpnia 2010 r. Aspirant Mirosław Wojciechowski z Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie jechał przez Sierakówek. Nie spieszył się, był na urlopie. Nagle rowie zobaczył dwa auta po wypadku. W jednym z nich, przewróconym do góry kołami volkswagenie, był uwięziony kierowca, z trudem oddychał. Za chwilę miały przyjechać służby ratownicze, ale z samochodu wydobywał się dym. Policjant wyciągnął więc rannego na zewnątrz i rozpoczął sztuczne oddychanie. 24-latek z Płocka przeżył.

Założycielem i prezesem fundacji jest ekonomista, prof. Paweł Bożyk, którego żona Anna Maria zmarła 9 lutego 2010 r., ponieważ karetka pogotowia przyjechała dopiero po 63 minutach. Fundacja chce nagłaśniać przypadki ratowania ludzkiego życia. – Jesteśmy przytłoczeni patologiami, często słyszymy: ktoś kogoś pobił, ktoś kogoś zabił, natomiast prawie codziennie ktoś ratuje ludzkie życie: po amatorsku i zawodowo – mówi prof. Bożyk.

 

 

To była największa ulga, gdy poszkodowany zaczął oddychać. To niesamowite uczucie – każdemu życzę takiego przeżycia – mówił o tym wydarzeniu aspirant Wojciechowski, gdy 9 lutego br. odbierał jedną z czterech nagród przyznanych po raz pierwszy przez Fundację im. Hanki Bożyk „Pogotowie Ratunkowe – dlaczego nie zdążyło?”. Założycielem i prezesem fundacji jest ekonomista, prof. Paweł Bożyk, którego żona Anna Maria zmarła 9 lutego 2010 r., ponieważ karetka pogotowia przyjechała dopiero po 63 minutach. Fundacja chce nagłaśniać przypadki ratowania ludzkiego życia. – Jesteśmy przytłoczeni patologiami, często słyszymy: ktoś kogoś pobił, ktoś kogoś zabił, natomiast prawie codziennie ktoś ratuje ludzkie życie: po amatorsku i zawodowo – mówi prof. Bożyk.Drugą laureatką w kategorii ratujących przypadkowo życie ludzkie jest Aleksandra Hasny z Komorowa, studentka SGGW, która podczas wakacji uratowała parę starszych osób kąpiących się w morzu w Krynicy Morskiej, w miejscu niedozwolonym. Dziewczyna była ratowniczką plaży strzeżonej.

 W kategorii pracowników służby zdrowia i pracowników medycznych uhonorowano dr. Roberta Gałązkowskiego, dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kapituła doceniła nie tylko jego profesjonalizm, lecz także to, że ratownictwo traktuje jako pasję. Dzięki jego zaangażowaniu w 2010 r. pogotowie wzbogaciło się o 23 nowe helikoptery. Dr Gałązkowski zwraca jednak uwagę na to, że nawet najlepsze i najlepiej wyposażone służby nie są w stanie do każdego poszkodowanego dotrzeć natychmiast. – A po czterech minutach od ustąpienia akcji serca, po ustaniu oddychania dochodzi do nieodwracalnych zmian w mózgu – przypomniał. – Dlatego ważne, żeby każdy, kto jest na miejscu wypadku, nie bał się i podjął akcję ratowniczą.W promowaniu takich postaw ważna jest rola mediów. Dlatego trzecia kategoria nagród fundacji przeznaczona jest dla pracowników mediów, popularyzujących przypadki ratowania ludzkiego życia. Otrzymała ją red. Dorota Pawlak, autorka reportaży w cyklu „Uwaga!” w TVN, w których pokazuje godne naśladowania przykłady w ochronie zdrowia i ratownictwie medycznym, ale też patologie w tym systemie. I właśnie bohaterce reportażu, młodej wdowie z trojgiem dzieci, której mąż wykrwawił się na ulicy, Dorota Pawlak przekazała finansową część swojej nagrody, której wyrazem są też symboliczne medale i dyplomy.


żródło: przegląd - tygodnik.pl

Goście na stronie

1263784
dziś
wczoraj
ogółem
146
322
1263784

Internauci o pogotowiu

Facebook

Kalendarium


Dzisiaj jest: Wtorek
26 Stycznia 2021
Dzień Transplantologii
Imieniny obchodzą
Paula, Paulina, Polikarp, Skarbimir,
Wanda

Do końca roku zostało 340 dni.
Zodiak: Wodnik

Kompozycje Piotra Figla

Podziękowania dla Piotra Figla za udostępnienie
swoich kompozycji.